Brno

Něco o Starým Lískovci

16. prosince 2007 v 17:51 | barrruska
[Skrýt tuto zprávu]
Vaše příspěvky udržují Wikipedii v chodu!

Brno-Starý Lískovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Skočit na: Navigace, Hledání
Brno-Starý Lískovec
základní data
status:městská část / městský obvod statutárního města Brna
kraj:Jihomoravský
okres:Brno-město
historická země:Morava
katastrální výměra:3,28 km²
obyvatel:14111
zeměpisná šířka:49° 09′ 53′′ s.š.
zeměpisná délka:16° 33′ 40′′ v.d.
PSČ:625 00
základních sídelních jednotek:5
místních částí:1
celých katastrálních území:1
částí katastrálních území (ÚTJ):0
adresa úřadu:Klobásova 107/9
625 00 Brno
starosta / starostka:Vladan Krásný
Brno-Starý Lískovec na mapě
Starý Lískovec je městská čtvrť a katastrální území, a od 24. listopadu 1990 pod názvem Brno-Starý Lískovec také městská část statutárního města Brna, ležící na jihozápadním okraji města, přesto však relativně blízko centra. Až do 60. let 20. století tvořil téměř celý moderní katastr Starého Lískovce s většinou moderního katastru Nového Lískovce, se západní částí moderního katastru Bohunic a nepatrnou částí moderního katastru Ostopovic jednotné katastrální území Lískovec.
Starý Lískovec z jihu Starý Lískovec z jihu
Má přibližně 15 000 obyvatel. Ti žijí převážně v panelových domech postavených na konci 70. let, jen menšina jich žije v rodinných domech postavených ještě před připojením samostatné obce k Brnu.
Do Starého Lískovce jezdí tramvaje číslo 5 a 8 a několik linek autobusů Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.
V ulici Elišky Přemyslovny se nachází římskokatolický kostel sv. Jana Nepomuckého, který zde byl postaven v roce 1926. Kousek pod kostelem, přímo naproti školní budovy, se nacházel místní hřbitov. Byl v sedmdesátých letech zrušen.
Zámeček, je budova v Lískovci, nebyl nic jiného než starý panský hospodářský dvůr, který si v Lískovci zřídily starobrněnské cisterciačky a měly na něm vždy své správce panství, k němuž Starý Lískovec patřil. Nebyl to tedy soukromý majetek, tím se stal až po zrušení cisterciáckého kláštera v roce 1782, ale i náboženský fond i následní majitelé v něm vždycky viděli především hospodářské centrum. Také pobyt Elišky Přemyslovny patří spíše do oblasti pověstí, není nikde doloženo, že by kdy v Lískovci pobývala. Notabene na panství své největší sokyně, Elišky Rejčky, kterou neměla z duše ráda a vyhýbala se jí. Ale pověst je to pěkná, i když s názvem ulice má jen pramalounko společného. Eliška Přemyslovna totiž založila klášter dominikánek u sv. Anny v roce 1312 na Pekařské ulici (dnes nemocnice u sv. Anny) a. s panstvím Elišky Rejčky neměla nic společného, snad jen to, že tato její konkurentka založila onen klášter cisterciaček r. 1323 o několik desítek metrů níže na Mendlově náměstí a věnovala mu Starý Lískovec s dalším panstvím.
Ve čtvrti se nachází také koupaliště a sportovní klub Tatran Starý Lískovec. Kino už v provozu není.
V nejsevernější části katastru Starého Lískovce se nachází nejnovější vícepatrová budova fakultní nemocnice Brno, západně od ní byla roku 2007 postavena také nová budova moravského zemského archivu.
Související články obsahuje:
Portál Brno
Městské části statutárního města Brna
Podrobnější informace naleznete v článku Členění Brnačláncích [[{{{2}}}]] a [[{{{3}}}]]článcích [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] a [[{{{6}}}]]článcích [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] a [[{{{10}}}]].
 
 

Reklama